Factory Direct 3.7v Li Ion Battery 2600mah
Product Overview
GMCELL Super 18650 Industrial Batteries are engineered to provide reliable, long-lasting power for low-drain professional devices that require a steady current over extended periods. They are ideal for applications such as game controllers, cameras, Bluetooth keyboards, toys, security keypads, remote controls, wireless mice, motion sensors, and more.
Manufactured to deliver stable and consistent quality, these batteries ensure dependable performance in everyday industrial and commercial environments. Backed by a 1-year warranty, they offer a cost-effective power solution designed to help your business reduce operational expenses while maintaining reliability.
Product Features
Lead Time & Details
Sample Lead Time: 1-2 days for existing brands for sample. 5-7 days for OEM samples
Full Order Lead Time: 25 days after order confirmation.
| Model | 18650 2600mah |
| Packaging | Shrink-wrapping, Blister card, Industrial package, Customized package |
| MOQ | 10,000 pcs |
| Shelf Life | 1 Year |
| Certifications | MSDS, UN38.3, Safe Transport Certification |
| OEM Options | Free label & packaging customization |
Specification
| Nominal Capacity | 2600mAh |
| Minimum Capacity | 2520mAh |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Delivery Voltage | 3.70~3.9V |
| Charge Voltage | 4.2V±0.03V |
| Weight | 45±2g |
Product Highlights