GMCELL Wholesale 1.5V Alkaline LR14/ C Battery
Product Overview
Designed for reliable, long-lasting performance, GMCELL Super Alkaline C Industrial Batteries are ideal for low-drain professional devices that require steady current over extended periods. They are perfectly suited for equipment such as infusion pumps, automatic faucets, alarm panels, clocks, flashlights, flameless candles, and other similar applications. Engineered for consistent quality and dependable output, these batteries help ensure uninterrupted operation of your essential devices. Backed by a 5-year warranty, they offer a cost-effective and reliable power solution for your business needs.
Product Features
Lead Time & Details
Sample Lead Time: 1-2 days for existing brands for sample. 5-7 days for OEM samples
Full Order Lead Time: 25 days after order confirmation.
| Model | LR14/ C |
| Packaging | Shrink-wrapping, Blister card, Industrial package, Customized package |
| MOQ | 20,000 pcs |
| Shelf Life | 5 Years |
| Certifications | CE, ROHS, EMC, MSDS, SGS |
| OEM Options | Free label & packaging customization |
Specification
| Description | LR14 Mercury free Alkaline Battery |
| Chemical System | Zinc-Manganese Dioxide |
| Capacity | Zn/KOH—H2O/MnO2 |
| Nominal Voltage | 1.5 V |
| Nominal Height | 49.5~50.0mm |
| Nominal Dimension | 25.4~25.6mm |
| Average Weight | 70g |
| Jacket | Foil Label |
| Shelf Life | 5 Years |
| Reference Document | IEC60086-2: 2000, IEC60086-1: 2000, GB/T7112-1998 |
Product Highlights