GMCELL Lithium USB-C Battery 1.5V AA 2500mWh USB Rechargeable Batteries
Product Overview
Low self-discharge – GMCELL AA batteries will remain 90% juice when you leaving it for no use 1 year
Safer AA Battery – Embedded seal structure, ultra slim and make more inner space, DBCK steel shell can protect the battery against explosion due to overpressure.
High Quality – Rechargeable Lithium battery, no memory effect, can be charged and used at anytime.
Super Capacity – 600~2500 mWh AA/AAA rechargeable batteries, the highest on Amazon.com, high performance and long lasting for daily household devices
Supercell lattice - GMCELL batteries made in supercell lattice technology, make it more inner space to contain such high volume power juice, provide constant voltage and best performance in heavy load discharge.
Product Features
Lead Time & Details
Sample Lead Time: 1-2 days for existing brands for sample. 5-7 days for OEM samples
Full Order Lead Time: 25 days after order confirmation.
| Model | AA 2500mWh |
| Packaging | Shrink-wrapping, Blister card, Industrial package, Customized package |
| MOQ | 1000 pcs |
| Shelf Life | 1 Year |
| Certifications | CE, ROHS, MSDS, SGS, UN38.3 |
| OEM Options | Free label & packaging customization |
Specification
| Operating Voltage | (1.5±0.04V) |
| Battery Power | 2500 mWh |
| Discharging Current | 200 mA |
| Discharge Time | 160 min |
| Discharge cut-off voltage | 0.9 V |
| Standard charging time | 90 min |
| Fast charging time | 60 min |
| Storage ambient temperature | -10 to 45℃ |
| Storage Humidity | ≤85% |
| Annual self-discharge rate | 10-15% |
| Charging temperature rise | 16K |
| Quiescent current | <8 uA |
Product Highlights