GMCELL Wholesale 9V Carbon Zinc Battery
Product Overview
GMCELL Super 9V Carbon Zinc Batteries are ideal for powering low drain professional devices which require constant current over a long period of time such as toys, flashlights, musical instruments,radio receivers, transmitters,and more.
Stable quality and 3 years warranty for saving your business money.
Product Features
Environmental friendly, Lead-free, mercury-free, cadmium-free
Ultra long lasting,full capacity discharge time
Design, safety, manufacturing, and qualification follow stringent battery standards, which including
CE,MSDS,ROHS,SGS,BIS,ISO certificated.
Lead Time & Details
Sample Lead Time: 1-2 days for existing brands for sample. 5-7 days for OEM samples
Full Order Lead Time: 25 days after order confirmation.
| Model | 9V/6f22 |
| Packaging | Shrink-wrapping, Blister card, Industrial package, Customized package |
| MOQ | 20,000 pcs |
| Shelf Life | 3 Years |
| Certifications | CE, ROHS, MSDS, SGS |
| OEM Options | Free label & packaging customization |
Specification
| Description | 6F22 Mercury free Battery |
| Chemical System | Zinc-Manganese Dioxide |
| Nominal Voltage | 9V |
| Nominal Height | 48.0-48.5mm |
| Width | 17.0-17.5mm |
| Length | 26.0-26.5mm |
| Jacket | PVC Label; Foil Label |
| Shelf Life | 2 Years |
| Executive Standard | GB8897.2-2005 |
Product Highlights
Game Pad
Wireless Earphone
Wireless Mouse