GMCELL Wholesale D Size Carbon Zinc Battery
Product Overview
GMCELL Super D Size Carbon Zinc Batteries are designed to provide reliable power for a wide range of general battery-operated devices, including flashlights, radio receivers, transmitters, and more.
Manufactured with stable and consistent quality standards, these batteries deliver dependable everyday performance. Backed by a 3-year warranty, they offer a cost-effective power solution that helps your business reduce operational expenses while ensuring reliable operation.
Product Features
Environmental friendly, Lead-free, mercury-free, cadmium-free
Ultra long lasting,full capacity discharge time
Design, safety, manufacturing, and qualification follow stringent battery standards, which including
CE,MSDS,ROHS,SGS,BIS,ISO certificated.
Lead Time & Details
Sample Lead Time: 1-2 days for existing brands for sample. 5-7 days for OEM samples
Full Order Lead Time: 25 days after order confirmation.
| Model | R20/D/UM1 |
| Packaging | Shrink-wrapping, Blister card, Industrial package, Customized package |
| MOQ | 20,000 pcs |
| Shelf Life | 3 Years |
| Certifications | CE, ROHS, MSDS, SGS |
| OEM Options | Free label & packaging customization |
Specification
| Description | R20P Mercury free Battery |
| Chemical System | Zinc-Manganese Dioxide |
| Capacity | 860mah |
| Nominal Voltage | 1.5V |
| Nominal Height | 59.5~61.5mm |
| Nominal Dimension | 32.3~34.2mm |
| Jacket | PVC Label |
| Shelf Life | 3 Years |
Product Highlights
Alarm Clock
Camera
Wireless Mouse